Garnki emaliowane to tradycyjny typ garnków, wykonanych ze stali lub żelaza i pokrytych emalią. Są cenione ze względu na fakt, że gotowanie w nich jest zdrowe i nie wpływa na smak potraw. Emalia jest higieniczna, łatwo ją umyć ręcznie. Tradycjonaliści lubią również klasyczne wzornictwo tego typu naczyń. Niestety garnki emaliowane, zwłaszcza te tańsze, nie odznaczają się szczególną trwałością. Emalia ma tendencje do odpryskiwania, a nawet łuszczenia się po kilku latach użytkowania. W miejscach odprysków może pojawić się rdza, zwłaszcza wtedy, gdy myjemy garnki w zmywarce. Mimo tych wad, naczynia te nadal mają sporą grupę wiernych fanów.

Kupując komplet garnków emaliowanych, koniecznie zwróćmy uwagę na to, by miały plastikowe, nieprzewodzące ciepła uchwyty. Garnki emaliowane z idealnie płaskim, zmagnetyzowanym dnem mogą być używane na kuchenkach indukcyjnych.

Rozróżniamy emalię błyszczącą, o gładkiej jednolitej powierzchni, oraz matową – porowatą, wykazującą dobre właściwości obróbki termicznej i bardziej odporną na pęknięcia. W nowoczesnych naczyniach emaliowanych często łączy się oba rodzaje emalii.

Komentarze

  • garnecki
    Odpowiedz

    Mam taki garnek emaliowany u siebie. Ostatnio gotowałem w nim rosół 😀 Tak wiem wiem, mężczyźni nie potrafią gotować 😀 A jednak mi się udało, chociaż kura chciała szybko uciec z wrzątku 😀 Razem z piórami 🙂 Żart taki. Wracając do tematu świetny i trwały garnek, polskiej marki Olkusz. Naprawdę daje radę, a kupiłem go już przeszło 2 lata temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *