Garnki żeliwne to bardzo trwałe, uniwersalne naczynia dla osób naprawdę lubiących gotować. Są idealne do długiej obróbki termicznej potraw – choć rozgrzewają się wolno, bardzo długo utrzymują temperaturę. Świetne również do smażenia i zapiekania, ponieważ równomiernie przewodzą ciepło. Można serwować w nich potrawy bezpośrednio na stół, ze względu na fakt, że długo utrzymują ciepło.

Dostępne są w wersji surowej, lub, częściej, emaliowanej, z powłoką ceramiczną i teflonową.

Patelnie i garnki z surowego żeliwa zawsze należy zaimpregnować przed pierwszym użyciem (o ile nie zostały w ten sposób zabezpieczone przez producenta). Aby zapobiec korozji i przywieraniu potraw, należy podgrzać niewielką ilość oleju w piekarniku w maksymalnej temperaturze, a po ostudzeniu starannie wytrzeć nadmiar tłuszczu. Zabieg należy powtórzyć trzykrotnie.

W przypadku żeliwnych naczyń pozbawionych powłoki ochronnej, należy chronić ich powierzchnię przed produktami kwasowymi, ponieważ żeliwo wchodzi z nimi w reakcje.

Garnków i patelni z surowego żeliwa nie należy myć w zmywarce. Należy również unikać agresywnych środków chemicznych i zawsze wycierać do sucha, by zapobiec rdzewieniu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *