Modne od kilku lat gotowanie na parze ma wiele zalet: pozwala zachować pełnię smaku i aromatu przygotowywanych produktów, dba o ich walory zdrowotne, jest wygodne i ekonomiczne. Żywność gotowana na parze traci nawet połowę mniej witamin i składników odżywczych, niż podczas tradycyjnej obróbki w wodzie; sole mineralne zawarte w produktach nie ulegają wypłukiwaniu, dodawanie tłuszczu może zostać ograniczona do minimum, lepiej kontrolujemy ilość dodawanej soli. Produkty gotowane na parze mają bardziej wyrazisty smak, i zachowują zwartą, apetyczną konsystencję oraz intensywny kolor (dotyczy to zwłaszcza warzyw).

Garnek do gotowania na parze – jaki wybrać?

Osoby preferujące ten sposób przyrządzania potraw przez długi czas posługiwały się najprostszym rozwiązaniem, jakim jest nakładane na garnek sitko do parowania, wiązało się to jednak z pewnymi niedogodnościami i ograniczeniami (m.in. brak pokrywki, tylko jeden poziom gotowania). Alternatywą jest elektroniczny parowar. To urządzenie, choć wygodne, ma jednak kilka wad: zajmuje sporo miejsca, sprawia pewne problemy przy myciu, ma tylko jedno zastosowanie. Dla osób, które oszczędzają kuchenną przestrzeń, o wiele bardziej praktycznym i efektywnym sprzętem do gotowania na parze jest specjalny garnek do parowania. Zajmuje niewiele miejsca w kuchennej szafce, można go myć w zmywarce, a podstawa może służyć jako zwykły garnek, w zależności od potrzeb. Jest też trwalszy i sprawia mniej problemów jeśli chodzi o konserwację – nie trzeba martwić się o osadzający się na grzałce parowaru kamień, funkcjonowanie elektroniki i serwisowanie. W tym względzie garnek to zdecydowanie najbardziej optymalne, wygodne i uniwersalne rozwiązanie.

Jak właściwie dobrać wielkość garnka do gotowania na parze?

Możemy wybierać spośród garnków z jednym poziomem parowania oraz wielopiętrowych. Te ostatnie są wyjątkowo praktyczne, ponieważ możemy ugotować w nich praktycznie cały obiad na jednym palniku, w razie potrzeby dowolnie zmniejszając ilość nakładanych na siebie naczyń. Jeśli jednak potrzebujemy garnka wyłącznie do gotowania jednego konkretnego produktu i jesteśmy pewni, że nie poszerzymy w tym względzie swojego kulinarnego repertuaru, w zupełności wystarczy niski, zajmujący mało miejsca garnek składający się z podstawy i jednego kosza.

Zawsze dokładnie przemyślmy wielkość garnka pod kątem naszych możliwości i potrzeb: miejsca na przechowywanie, wielkości palników, zapotrzebowania naszej rodziny (nie ma sensu kupować bardzo dużego garnka, jeżeli zwolennikiem takiego zdrowego gotowania jest tylko jeden z domowników), rodzaju potraw, jakie chcemy w nim przygotowywać.

Jaki rodzaj garnka do parowania wybrać?

Możemy wybierać spośród garnków ceramicznych i ze stali nierdzewnej. Komplety ceramiczne mają tę zaletę, że są wielofunkcyjne: naczynie podstawowe można zazwyczaj używać także do zapiekania potraw, podgrzewania w kuchence mikrofalowej, przechowywania w lodówce i w zamrażarce.

Jeśli dysponujemy kuchenką indukcyjną, przed zakupem garnka oczywiście sprawdzamy, czy nadaje się do tego typu sprzętu. Indukcyjne garnki do gotowania na parze muszą być wyposażone w specjalnie przystosowane dno ferromagnetyczne.

W każdym przypadku zwracajmy uwagę na istotne szczegóły, takie jak nie nagrzewające się uchwyty i szczelna pokrywka zapewniająca prawidłową cyrkulację pary wykonana z wysokiej jakości szkła żaroodpornego (np. borokrzemowego), stali nierdzewnej czy silikonu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *